Masz kompostownik? Płać za śmieci mniej

Dziś złożyłem wniosek o zmniejszenie opłaty za śmieci. Kompostownik to warunek uprawniający do skorzystania z niższej stawki. Podobne rozwiązania istnieją już w Ornontowicach, Pszczynie czy Pyskowicach.

Nową stawkę Rada Gminy Wyry uchwaliła 24 października 2019 roku. Przyjęta wówczas miesięczna kwota 23 zł od osoby w przypadku nieruchomości z zabudową jednorodzinną mogła wzbudzać kontrowersje. Czas pokazał, że nie odbiega ona od realnej ceny. Z przeprowadzonej przeze mnie analizy wynika, że średnia stawka w województwie śląskim to ok. 22,50 zł.

Z „Analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Wyry w roku 2018” wynika, że z roku na rok rośnie ilość wytworzonych odpadów. W roku 2018 aż o 30% wzrosła ilość odpadów biodegradowalnych (zielone) z 666,07 t do 867,32 t. Przede wszystkim chodzi tu o trawę, którą kosimy w sezonie letnim. Rozumiem, że chcemy dbać o swoją posesję i co dwa tygodnie cieszyć się z pięknie przystrzyżonego trawnika. Czy jest jednak sens pakować ją do foliowych worków i odstawiać na PSZOKu? Czy nie lepiej, aby się znalazła na przydomowym kompoście? Własny kompostownik to przecież nic trudnego, a korzyści z niego wiele.

Wychodząc na przeciw tym mieszkańcom, którzy w trosce o środowisko i swoje portfele byliby skłonni kompostownik założyć, zaproponowałem Urzędowi Gminy redukcję stawki opłaty za odpady. Ci, którzy zadeklarują kompostowanie odpadów zielonych będą uprawnieni do niższej stawki 21,50 zł.

Stawka-za-odpady-komunalne

Polecam poniższy poradnik z jednego z moich ulubionych kanałów na na Youtubie „Dom i Drewno”. Dowiecie się, jak zbudować kompostownik i jak o niego zdbać.

Scroll to top